Personal

Eleven i centrum

Vår personal

Rektor Karl-Göran Lehto

Telefon: 070 - 208 07 08

E-post:rektor@hfskola.com

Björkens äventyrsförskola

Vi som arbetar här:

Anna-Karin Emanuelsson, leg. förskolelärare, äventyrspedagog (anna-karin@hfskola.com)

Ulrika Luttu, barnskötare (ulrika@hfskola.com)

Lena Wiippa, leg. förskolelärare, äventyrspedagog (lena@hfskola.com)


Våra öppettider är 06:30 - 17:00, men kan anpassas

efter era behov. Vi nås via telefon: 070-586 19 21 eller mail (hf-bjorken@hfskola.com)

Läs mer i fliken under "Våra verksamheter" i menyn

Hietaniemi friskola F-9

Vi som arbetar här:

Årskurs F:

Jenna Kivilompolo, leg. lärare (jenna@hfskola.com)


Årskurs 1-3:

Anna Lindahl, leg. förskole och grundskolelärare (anna@hfskola.com)

Jenna Kivilompolo, leg. lärare (jenna@hfskola.com)

Viktoria Svahn, blivande lärarassistent (viktoria@hfskola.com)


Årskurs 4-6:

Camilla Mattila, lärarstuderande, behörig lärare Finska hemspråk (camilla@hfskola.com)

Daniela Jakobsson, lärarstuderande (daniela@hfskola.com)

Isak Aili, resurs (isak.aili@hfskola.com)

Marja Ylinenpää, leg. lärare, äventyrs-fritidspedagog (marja@hfskola.com)

Julia Ylinenpää, äventyrspedagog, lärarstuderande (julia@hfskola.com)


Årkskurs 7-9:

Daniela Jakobsson, lärarstuderande (daniela@hfskola.com)

Fredrik Kaarle, leg. idrottspedagog (fredrik@hfskola.com)

Maija Ahlskog, behörig lärare (maija@hfskola.com


Slöjd/Musik:

Beatrice Alaniemi, musiklärare (bea@hfskola.com)

Jan-Erik Falk, slöjdlärare (jan-erik@hfskola.ocm)


Eller kontakt via skolans telefon: 070-586 19 28

Läs mer i fliken under "Våra verksamheter" i menyn

Hf-Solgläntans förskola

Vi som arbetar här:

Jenny Andersson, leg. förskole och grundskolelärare

Åsa Alanentalo, barnskötare

Anna-Karin Aasa, barnskötare

Isak Wiippa, barnskötare


Våra öppettider är 06:30 - 17:00, men kan anpassas

efter era behov. Vi nås via telefon: 070-586 19 20 eller mail (hf-solglantan@hfskola.com)

Läs mer i fliken under "Våra verksamheter" i menyn

Björkbackens fritidshem

Vi som arbetar här:

Viktoria Svahn (viktoria@hfskola.com)

Anna Lindahl (anna@hfskola.com)

Du når oss via telefon: 070-586 19 28

Läs mer i fliken under "Våra verksamheter" i menyn

Hietaniemi Friskola

Skolbacken 20

957 95 HEDENÄSET

Telefon: 070-586 19 28

E-post: rektor@hfskola.com