Hietaniemi friskola Grundskola F-9

Eleven i centrum

Hietaniemi friskola F-9

VÄLKOMMMEN TILL HIETANIEMI FRISKOLA

VI SER ALLTID TILL BARNENS OCH VÅRA ELEVERS BÄSTA

Hietaniemi friskola i Hedenäset är en grundskola med förskoleklass till klass nio.

 

Vår profil är Hälsa & Miljö

Det innebär att vi arbetar med att miljöanpassa skolans verksamhet

och med att skapa en stimulerande och trivsam inre miljö.

Vi lägger stor tonvikt vid den psykosociala miljön med en öppen atmosfär

mellan elever och personal som bygger på ömsesidig respekt.

 

Våra elever får egna toppmoderna datorer från femte klass.

Förutom kärnämnena är musik, dans och media en viktig del av vår verksamhet.

Hietaniemi friskola genomför årligen konserter och andra evenemang.

Vi är också en av ett fåtal skolor i Sverige som samarbetar med Utbildningsradion.

 

Du når oss via e-post: rektor@hfskola.com samt telefon: 0927-300 63

 

I familjegrupp F-3 arbetar:

Anna Lindahl (anna@hfskola.com) och Viktoria Svahn (viktoria@hfskola.com)

I familjegrupp 4-6 arbetar:

Marja Ylinenpää (marja@hfskola.com), Patrik Aili (patrik@hfskola.com), Daniela Jakobsson (daniela@hfskola.com)

I familjegrupp 7-9 arbetar:

Patrik Aili (patrik@hfskola.com), Karin Tordne (karin@hfskola.com), Göran Tordne (goran@hfskola.com), Daniela Jakobsson (daniela@hfskola.com), Beatrice Alaniemi (bea@hfskola.com) och Börje Huuva.

 

Hietaniemi Friskola

Skolbacken 20

957 95 HEDENÄSET

Telefon: 070-586 19 28

E-post: rektor@hfskola.com